Sokan járkálnak fura hengerekkel, labdákkal edzésre, mégtöbben használják is őket, de sokan még mindig nem igazán tudják mi is ez, vagy mi értelme?
Az SMR, vagy teljes nevén Self Myofascial Release, nem maga a henger vagy bármilyen eszköz, hanem egy módszer. Eredetileg a masszázs helyettesítésére, kiegészítésére találták, ami így sokkal olcsóbban, sokkal szélesebb körben lett elérhető. Sok sportban felismerték már a masszázs előnyeit, azonban a saját terapeuta nem igazán életszerű. Legtöbb esetben többe kerülne, mint maga az edzés, ennek alternatívájaként jelentek meg az önmasszírozó eszközök illetve módszerek. Kezdetben, ahogy a neve is sugallja a fascia, vagyis az izompólya-fellazításán volt a hangsúly, azonban ezen túl már számos más előnyéről is tudunk.
Sok esetben kellemetlen érzéssel párosul, de a hengerezés elterjedésével az erre vonatkozó kutatások is teret nyertek, így egyre több információnk van az élettani hatásairól, sportbeli szerepéről.
- Izompólya-fellazítás
Mint azt megtudtuk, a módszer egyik elsődleges funkciója az izompólya (myofascia) fellazítása.
A myofascia az izmokat körülvevő lágy kötőszövetet jelöli. Funkciójukat tekintve csak összekötik az izmokat, nem mozgatnak, vagy fejtenek ki erőt, azonban elválaszthatatlanul, összekapcsolódva működnek. Az izom megfeszül, a fascia pedig támogatja, hogy a mozgás megvalósulhasson. Az izmok és az őket körülvevő kötőszövetek sérülése pedig több okból történhet. Leggyakoribb okok a dehitratáció, a túlhasználat, vagy az ismételt mozgások végrehajtása. Sérülés, vagy túlzott terhelés esetén az izompólya egy plusz szövetréteget hoz létre, hasonlóan a heghez. Ha pedig túl sok hegszövet jön létre, korlátozhatja a mozgást, végül pedig fájdalomhoz vezethet. Ennek a fellazítására kitalált módszer Mark Barnes (1997) ötlete alapján született meg.
- Hajlékonyság
Sokan a hengerezést a nyújtással azonosítják, nem is feltétlenül tévesen.
Egy kutatás a hagyományos nyújtással hasonlította össze, ami kimutatta, hogy mindkét módszer képes javítani a hajlékonyságot. (Skarabot, Beardsley, Stirn, 2015)
A legjobb eredményeket azonban a kettő kombinációjával azok érték el, akik a nyújtást megelőzően 1 percig hengerezték magukat.
- Regeneráció
Számos kutatás kimutatta azt is, hogy a hengerezés a flexibilitás növelése mellett képes csökkenti az izomláz mértékét és az izomfáradtságot. (Schroeder, 2015)
- Teljesítmény
A hengerezés a teljesítményre is hatással van. Alapszintű teljesítményteszteken figyelték meg, hogy az edzés előtti hengerezés képes javítani a teljesítményen, mint az ugrások, agilitási gyakorlatok, vagy nehéz súlyok emelése. (Peacock, 2014)
- Szív és érrendszer
Megfigyelték, hogy a hengerezett területen az artériák falai flexibilisebbek lettek, így a vérellátás hatékonysága is nőtt. (Okomoto, Masuhara, Ikuta, 2014)
- Idegrendszer
Számos lehetőségünk van a hengerek és különböző eszközök használatára, az egyik ilyen pedig a trigger pont terápia. Ennek az a lényege, hogy az adott eszközzel lassú, folyamatos nyomást kifejtve egy izomra, stimuláljuk az idegrendszert, ami az adott izom ellazulását eredményezheti. (Clark, 2010)
Egy másik kutatás szintén alátámasztotta ezt a felvetést, amikor krónikus fájdalommal küzdőket tanítottak meg az önmasszázs ezen formájára, majd azt találták, hogy ezeknél a pácienseknél megnőtt az idegrendszer ellazításért felelős terület akivitása, ami csökkentette a stresz általános szintjét. (Chan, 2015)
Ma már nincs olyan valamire való terem, ahol ne találnál legalább egy ilyen eszközt. Nálunk a henger egy puha, szivacsos, simább felületű változata van, ami kiváló választás kezdőknek is.
Te szoktad használni?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.